ENERGYMARKET365

Tedarikçi ve Tüketicilerin Buluşma Platformu

Dağıtım Şirketleri


Dağıtım Şirketleri; EPDK tarafından belirlenen 21 ayrı bölgede elektrik dağıtımı görevini yerine getiren tüzel kuruluşlardır. Elektrik Piyasası Kanunu ile 2013 yılında gerçekleşen ayrışma sonucu,  dağıtım ve satış etkinlikleri ayrı şirketler olarak yürütülmeye başlanmıştır. TEDAŞ’a bağlı 21 dağıtım bölgesinin özelleştirişmesinden sonra bazı görevler dağıtım şirketleri ile elektrik tedarik şirketleri arasında bölünmüştür. 

1. AKEDAŞ: Kipaş K.Maraş İplik Pamuk San. Tic. A.Ş., Arsan Tekstil Tic. San. A.Ş., Nazar Tekstil Tic. San. A.Ş. İskur Tekstil Enerji Tic. San.A.Ş., Kurteks Tekstil Enerji Tic. San A.Ş. ve Farsan İnş. Teks. San. Tic. A.Ş. tarafından kurulmuştur. Özelleştirme sürecinde, enerji piyasasında gerçekleşen yeni yasal düzenlemeler çerçevesinde sözleşmelerini yeniden yapılandırmış, Dağıtım ve Perakende Satış Lisansları'nı alarak 01.01.2011’de faaliyetine başlamıştır. Kahramanmaraş Adıyaman illerinde hizmet vermektedir.www.akedas.com  

2. AKDENİZ EDAŞ: Özelleştirme kapsamına alınan Akdeniz EDAŞ’ın TEDAŞ’a ait olan %100 oranındaki hissesinin özelleştirilmesi için 12.11.2012’de yapılan ihaleyi Cengiz Kolin Limak Ortak Girişim Grubu kazanmış ve 28.05.2013 tarihi itibari ile özelleştirme işlemleri tamamlanarak Akdeniz EDAŞ Cengiz Holding, Kolin İnşaat ve Limak Holding Ortaklığı bünyesinde hizmetlerine başlamıştır. Antalya Burdur Isparta illerinde hizmet vermektedir.

www.akdenizedas.com.tr

3. ARAS EDAŞ: 28 Haziran 2013 tarihinde, özelleştirme ihale sonucunda Aras EDAŞ İhalesini kazanan Kiler Holding ve Çalık Holding Aras EDAŞ’ı devralmıştır. Aras EDAŞ yaklaşık 815 bin abonesiyle elektrik dağıtım ve perakende satış hizmetlerini yerine getirmekte, bünyesine katmış olduğu deneyimli uzman kadrosu ve sistemde yapmış olduğu çağdaş değişikliklerle, abonelerine sürekli ve kesintisiz hizmet sağlayan elektrik dağıtım şirketi haline gelmiştir. Ağrı Ardahan Bayburt Iğdır Erzincan Erzurum Kars illerinde hizmet vermektedir.

www.arasedas.com.tr

4. AYDEM EDAŞ: Aydem Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi olarak Aydın, Denizli ve Muğla illerinde yaklaşık 1,65 milyon müşteriye en avantajlı fiyatlarla elektrik hizmeti sunmayı ve müşteri memnuniyetini sürekli kılmayı hedefleyen çalışmaları 8 yıldır sürdürmektedir. Aydın Denizli Muğla illerinde hizmet vermektedir.

www.aydem.com

5. AYEDAŞ: Sabancı Holding – E.ON ortaklığı olan Enerjisa, 15.03.2013 tarihinde İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin hisselerinin tamamını devralmaya hak kazanmış, 01.08.2013 tarihi itibariyle AYEDAŞ hisselerinin tamamı Enerjisa tarafından devralınmıştır. İstanbul 'un Anadolu Yakasında hizmet vermektedir.

www.ayedas.com.tr

6. BAŞKENT EDAŞ: 1994 yılında Türkiye Elektrik Kurumu (TEK), Bakanlar Kurulu’nun kararı ile TEAŞ ve TEDAŞ adı altında iki ayrı İktisadi Devlet Teşekkülü olarak yeni bir yapılanmaya tabi tutulmuştur. Bu karar doğrultusunda Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) tüzel kişiliğine kavuşturulmuştur. Aynı yıl TEDAŞ Müesseseleri olarak varlıklarını il düzeyinde sürdüren Ankara ve Kırıkkale Elektrik Dağıtım Müesseseleri, TEDAŞ'a bağlı ortaklık halinde, Başkent Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’ne (Başkent EDAŞ) dönüştürülmüştür. Ankara Bartın Çankırı Karabük Kastamonu Kırıkkale Zonguldak illerinde hizmet vermektedir.

www.baskentedas.com.tr

7. BOĞAZİÇİ EDAŞ: Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), 28.05.2013 itibari ile özelleşerek Cengiz Holding,  Limak Holding ve Kolin Grup ortaklığı bünyesinde hizmetlerine başlamıştır. Çalışma esasları EPDK tarafından belirlenen BEDAŞ, iletim noktalarından aldığı elektriği son kullanıcılara dağıtmaktadır. İstanbul 'un Avrupa Yakasında hizmet vermektedir.

www.bedas.com.tr

8. ÇAMLIBEL EDAŞ: Çamlıbel EDAŞ 01.09.2010 tarihi itibariyle Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş., Limak Yatırım Enerji Üretim İşl. Hizmetleri ve İnş. A.Ş. ve Cengiz Holding A.Ş. bünyesinde hizmete başlamıştır. Sorumluluk sahasında  1400 personel ile 52.000 km2’lik alanda yaklaşık 750.000 aboneye elektrik dağıtım ve perakende satış hizmeti götürmektedir. Sivas Tokat Yozgat illerinde hizmet vermektedir.

www.cedas.com.tr

9. ÇORUH EDAŞ: Kazancı Holding A.Ş ‘nin  kuruluşu olan   Çoruh Aksa Elektrik Hizmetleri A.Ş nin devir aldığı,  Çoruh  Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından yürütülmektedir. .700.000’i aşkın nüfusa sahip bölgede 33.202 km²’lik alanda faaliyet göstermektedir. Artvin Giresun Gümüşhane Rize Trabzon illerinde hizmet vermektedir. 

www.coruhedas.com.tr

10. DİCLE EDAŞ: Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.nin, DİCLE Elektrik Dağıtım ve Perakende Satış A.Ş.deki %100 oranındaki hissesinin devrine ilişkin Hisse Satış Sözleşmesi 28.06.2013 tarihinde imzalanarak Dicle Enerji Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş.ye devrolmuştur. Batman Diyarbakır Mardin Siirt Şnalıurfa Şırnak illerinde hizmet vermektedir. 

www.dedas.com.tr

11. FIRAT EDAŞ: 31 Aralık  2010 tarihi itibarıyle elektrik dağıtım hizmeti, Kazancı Holding A.Ş ‘nin  kuruluşu   Fırat Aksa Elektrik Hizmetleri A.Ş nin devir aldığı,  Fırat  Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından yürütülmeye başlanmıştır. Bingöl  Elazığ Malatya Tunceli illerinde hizmet vermektedir. 

www.firatedas.com.tr

12. GEDİZ EDAŞ: GDZ EDAŞ Elektrik Piyasası Kanunu’na göre faaliyet gösteren  lisanslı elektrik dağıtım şirketidir. Yaklaşık 2,6 milyon müşteri kapasitesine sahiptir. Manisa İzmir illerinde hizmet vermektedir. 

www.gdzelektrik.com.tr 

13. KCETAŞ: Görev bölgesi içerisinde tüketilen enerji, mülkiyeti ve işletmesi TEİAŞ'a ait ve ulusal elektrik sistemine bağlı olan 154/ 31.5 kV'luk Kayseri 1 TM, Kayseri 2 TM, Kayseri 3 TM, Çinkur TM, Taksan TM, Sendiremeke TM, Kalaba TM, Pınarbaşı TM, Kapasitör TM, Yeşilhisar TM, Sızır 2 TM ile mülkiyeti TEİAŞ' a , işletmesi Şirkete ait olan Bünyan ve Sızır Hidroelektrik santrallerinden temin edilmektedir. Yaklaşık 2,6 milyon müşteri kapasitesine sahiptir. Kayseri ilinde hizmet vermektedir. 

www.kcetas.com.tr

14. MERAM EDAŞ: Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile Alcen Enerji Dağıtım ve Perakende Satış Hizmetleri A.Ş. arasında 30.10.2009 tarihinde imzalanan Hisse Satış Sözleşmesi ile Şirketimiz özelleştirilmiş olup aynı isim altında Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Şirketin görev sorumluluk alanında; 6 il ve 65 ilçe, 331 kasaba, 1379 köy ve 512 yayla bulunmaktadır. Aksaray Karaman Kırşehir Konya Nevşehir Niğde illerinde hizmet vermektedir. 

www.meramedas.com.tr

15. OSMANGAZİ EDAŞ: Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararına istinaden 31.05.2010 tarihinde yapılan Hisse Satış Sözleşmesiyle TEDAŞ’ a ait olan hisselerin %100’ü Yıldızlar SSS Holding A.Ş. bünyesindeki Dedeli Yatırım İnşaat Taahhüt Elektrik Dağıtım Sanayi Ticaret A.Ş.’ye devredilmiştir. 01.06.2010 tarihinden itibaren hisselerin tamamı Dedeli Yatırım İnşaat Taahhüt Elektrik Dağıtım Sanayi Ticaret A.Ş.’ye ait olmak üzere kamu payı sıfırlanarak özelleştirme süreci tamamlanmıştır. 01.03.2005 tarihinden itibaren dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini sürdürmektedir. Afyon Bilecik Eskişehir Kütahya Uşak illerinde hizmet vermektedir. 

www.osmangaziedas.com.tr

16. SEDAŞ:  Sedaş, toplam 19.421 kilometrekarelik yüzölçümü üzerinde, 4 il, 45 ilçe, 66 belediye, 1.441 köyde, 1.5 milyon tüketiciye ve 3.2 milyon nüfusa 24 saat kesintisiz olarak enerji dağıtım hizmeti veren bir kuruluş olup,  %100 hissesi AKCEZ'e aittir. Bolu Düzce Kocaeli Sakarya illerinde hizmet vermektedir. www.sedas.com

17. TREDAŞ: IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding A.Ş. Kuruluşudur. Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. 1 Genel Müdürlük, 4 işletme ve bu işletmelere bağlı ilçe işletmelerden oluşmaktadır. Bu işletmelerden 3 tanesi il merkezlerinde 1 tanesi de büyük ilçe merkezinde bulunmaktadır. Aydın Kırklareli Tekirdağ illerinde hizmet vermektedir.

www.tredas.com.tr

18. TOROSLAR EDAŞ: Sabancı Holding – E.ON ortaklığı olan Enerjisa, 15.03.2013 tarihinde Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin hisselerinin tamamını devralmaya hak kazanmıştır. 01.10.2013 tarihi itibariyle Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. hisselerinin tamamı Enerjisa tarafından devralınmıştır. Toroslar EDAŞ bugün Türkiye’nin önemli bölgelerinde gerçekleştirdiği elektrik dağıtımını uluslararası kalite standartlarında sürdürmektedir.  Adana Hatay İçel Kilis Gaziantep Osmaniye  illerinde hizmet vermektedir.

www.toroslaredas.com.tr

19. ULUDAĞ EDAŞ: Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ, 01.09.2010 itibari ile özelleştirilmesi tamamlanarak Limak Holding, Cengiz Holding ve Kolin İnşaat Ortaklığı bünyesinde hizmetlerine başlamıştır. Temel hizmet olarak; iletim noktalarından aldığı elektriği vatandaşlara perakende olarak dağıtmakla görevli olan Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ’nin, çalışma esasları EPDK tarafından belirlenmiştir. Balıkesir Bursa Çanakkale Yalova illerinde hizmet vermektedir.

www.uedas.com.tr

20. VEDAŞ: Türkerler Grubu şirket yönetimini devraldığı Van Gölü EDAŞ, 01.01.2013 tarihi itibariyle 4628 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu gereğince Van GÖLÜ EDAŞ ve Van GÖLÜ EPSAŞ adı altında iki ayrı şirket olarak görevlerini sürdürmektedir.  Bitlis Hakkari Muş Van illerinde hizmet vermektedir. 

www.vedas.com.tr

21. YEDAŞ: 2009 yılında; YEDAŞ ihalesini kazanan Çalık Enerji, 29 Aralık 2010 tarihi itibariyle özelleşerek, Genel Müdürlüğü'nü Samsun’a kurduğu Çalık YEDAŞ bugün sayıları 1,8 milyonu bulan abonelerine, 34,5 kV' a kadar elektriğin dağıtımı hizmetlerini kaliteli ve kesintisiz sunma yükümlülüğünü yerine getirmektedir. Şirket unvanlarından ana şirket olan Çalık YEDAŞ’ın Çalık ibaresi kaldırılmış, şirket 22.02.2013 tarihinden itibaren Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. ünvanı ile (YEDAŞ) faaliyetlerini sürdürmektedir. Amasya Çorum Samsun Sinop Ordu illerinde hizmet vermektedir.

www.yesilirmakedas.com  Copyright © 2014 energyMARKET365