ENERGYMARKET365

Tedarikçi ve Tüketicilerin Buluşma Platformu

BİLİNÇLİ TÜKETİCİ

 Ana Sayfa / BİLİNÇLİ TÜKETİCİ

Hangi Tedarikçi?

"Her tüketicinin ilk tedarikçisi o ilde dağıtım görevi verilmiş görevli dağıtım şirketidir. Türkiye'de 21 adet dağıtım şirketi vardır. Görevli dağıtım şirketi bölgelerinde elektrik tedariği yapmak üzere diğer tedarikçi şirketler oluşturulmuştur. Diğer tedarikçi şirketlerin şu andaki sayısı 204 dür (24.03.2016). Serbest tüketiciler istedikleri tedarikçiden elektrik almakta serbesttirler." Tedarikçi seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Tedarikçiniz sizi tüketici hakları, ikili anlaşmanız kapsamındaki ticari seçenekler ve karşılaşabileceğiniz riskler hakkında bilgilendirmelidir. Bu bilgilerin yazılı olarak tüketicide bulunması gerekir.

Tedarik fiyat teklifleri hakkında anlaşılabilir ve tam bilgiyi nereden bulabilirim?

Tüm tedarikçiler kendi sitelerinde tarife ve kampanyaları hakkında bilgi verirler. Daha detaylı bilgi için tedarikçilerle görüşebilirsiniz. Tüm tedarikçilerin tarife tekliflerinin yer alıdğı ortak bir internet sitesi olan energyMARKET365 sitemizden aynı bilgilere ulaşabilirsiniz. energymarket365 den firma tekliflerini incelediğinizde karşılaştırabilir ve özelliklerine göre sıralayabilirsiniz de. Şeffaf, aracısız ve kolay kullanımlı bir sayfa olup, tüm indirimli elektrik tedarikçilerinin tek sayfada bir araya getirilmiş olması özelliğinden dolayı piyasada bir ilktir!

Serbest tüketiciler hangi tedarilçilerden indirimli elektrik satın alabilir?

Sebest tüketiciler; tedarikçi olarak adlandırılan üretim şirketleri, görevli tedarik şirketleri ve diğer tedarik şirketlerinden satın alma hakkına sahiptir.

Epdk nın işaret ettiği, kendi bölgenizde bulunan tedarikçiler ile ilgili bilgi alabileceğiniz merkezi bir internet sitesi uygulaması açılmıştır; Bu tedarikçilerin tamamının bir arada görebilmek, fiyat ve tedarik şartlarını kıyaslamak için energyMARKET365 web sitemizden faydalanabilirsiniz. Sunulan tarife seçenekleri,firmaların iletişim bilgileri ve çeitli kampanyaları bu sitede yer almaktadır. Bunun dışında tedarikçilerin kendi web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Serbest tüketici niteliğine sahip olan tedarikçinin, tedarikçi değişikliğini engelleyecek başka bir mevzuat hükmü yoktur.

Bölgemdeki aktif tedarikçiler kimlerdir?

İndirimli elektrik enerji piayasında bir ilk olan energyMARKET365 web sitesi sayesinde kendi bölgenizdeki tedarikçileri listeyebilirsiniz. Ayrıca tarifelerine, kampanyalarına göre, ödeme şekilleri veya müşteri dostu olup olmadıklarına göre inceleyebilir ve birbirleri ile karşılaştırabilirsiniz.

Sözleşme süreleri ne kadar olmalıdır?

Bununla ilgili bir yasal kural bulunmamaktadır. Sözleşme süresi ile ilgili bir üst limit sınırı yoktur. 


Yeşil enerji nedir? Tüketiciler neden yeşil enerjiyi tercih etmelidir?

Yeşil enerji yenilenebilir enerjinin bir diğer adıdır. Avrupa Birliği Kanunlarına göre, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, jeotermal enerji, hidroelektrik enerji ve biyokütle artıklarından üretilen enerji yeşil enerji sınıfına girer. Kömür, doğalgaz gibi havayı kirleten diğer üretim kaynaklarına daha çevreci alternatiflerdir. Kömürden üretim atık gazlara, asit yağmurlarına ve küresel ısınmaya da yol açar. Bu nedenle karbon salınımı düşük olan kaynaklardan enerji üretimini tercih ederek çevrenin korunmasına katkıda bulunmuş olursunuz.Görevli Elektrik Şirketi ile İndirimli Elektrik Şirketleri arasındaki farklar nelerdir?

Görevli elektrik şirketleri; dağıtım şirketinden ayrılan yerel satış şirketleridir. Bölgesindeki tüm tüketicilere satış yapabilirler. Ulusal epdk elektrik tarifsi ve indirimli serbest tüketici tarifelerini sunarlar.

İndirimli Elektrik Şirketleri ise sadece serbest tüketicilere satış yapar. Bir çok tarife ve kampanya çeşitliliği sunar. Müşteri hizmetleri, online başvuru gibi kolaylıklar tanır.  Copyright © 2014 energyMARKET365