ENERGYMARKET365

Tedarikçi ve Tüketicilerin Buluşma Platformu

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

BEDAŞ, 'Öncü Bakım Cihazı' ile Olası Arızaların Yüzde 20’sini Önden Tespit Etti

Yedi ayda 300 kilometrelik yer altı kablosunu “Öncü Bakım Cihazı” ile tarayan BEDAŞ, olası arızaların yüzde 20’sini önden tespit etti. Yüzde 77 oran ile Türkiye’nin en yüksek yeraltı hattına sahip dağıtım şirketi olan BEDAŞ, hızla artan enerji talebini karşılamak üzere son teknolojilere yatırım yapıyor. BEDAŞ, 341 milyon lirası bu yıl olmak üzere 5 yılda toplam 1 milyar 570 milyon liralık yatırıma imza atacak.

Olası arızaların yüzde 20’si önden tespit edildi

Yüzde 77 oran ile Türkiye’nin en yüksek yeraltı hattına sahip dağıtım şirketi olan BEDAŞ’ın 35.300 km’lik yeraltı hattı, 7 aydır Avusturya’dan ithal edilen “Öncü Bakım Cihazı” ile taranıyor. VLF (Very Low Frequency)/PD (Partial Discharge)/TD (Tan Delta) ölçümlerini yapacak cihazlar Türkiye’deki dağıtım şirketleri arasında sadece BEDAŞ’ta bulunuyor. BEDAŞ’tan 2’si mühendis, 1’i teknisyen üç kişi, her gün İstanbul’un Avrupa Yakası’nı turlayarak arıza oluşabilecek noktaları önden tespit ediyor.

Yedi ayda 300 km’lik yer altı kablosu tarandı

BEDAŞ, yeraltı ve yerüstü hatların yüzde 76’sının taramasını tamamlamış durumda. Yer altı kablolarının yaklaşık 300 km’lik kısmında ise VLF (Very Low Frequency) testi ölçümleri “Öncü Bakım Cihazı” ile gerçekleştirildi. Yapılan ölçümlerin yüzde 20’sinde arıza tespit edildi. Önleyici bakım çalışmaları kapsamında 13.319 trafo merkezinde de termal kamera ve kısmi deşarj cihazları ile rutin taramalar yapılıyor. Tarama işlemlerine paralel olarak dağıtım şebekesinin yüzde 65’inde de bakım çalışmaları tamamlandı. Yapılan bakım çalışmaları ile 2016 yılı başından itibaren trafo arızalarında yüzde 75 iyileşme sağlandı.

BEDAŞ Genel Müdürü Mehmet İslamoğlu, “Olası arızaları önlemek adına ekiplerimiz aralıksız görev yapıyor. Bakım ve onarım çalışmalarımızın yanı sıra tüketicilerimize kesintisiz dağıtım hizmeti vermek için planlı bakım çalışmalarımız ve yatırımlarımız da sürüyor. Yatırım çalışmaları ile ekonomik ömrünü tamamlamış ve kapasite artışı gerektiren tesislerde iyileştirme çalışmaları yaptık. İyileştirme çalışmalarının yanı sıra arızaların en hızlı şekilde tespit edilebilmesi için en son teknolojilere de (SCADA, ERP, OMS, DMS) yatırımlarımızı yapıyoruz. 2011-2015 yıllarında 625,5 milyon TL yatırım yapan BEDAŞ, önümüzdeki beş yılda da 1,5 milyar TL yatırım yapacak.” dedi.

Türkiye’nin en büyük dağıtım şirketi olan BEDAŞ, İstanbul’un Avrupa yakasındaki 22 bölgede, 3.573 km² alanda, yaklaşık 4,7 milyon aboneye, 25 milyar kWh elektrik dağıtımı yapıyor. BEDAŞ, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutabilmek için önleyici bakım çalışmalarını düzenli olarak sürdürüyor.

Copyright © 2014 energyMARKET365